Igrzyska Olimpijskie Gejów 2014 [Gay Games]

Soczi nie leży w państwie zbyt przyjaznym gejom (Rosja). Cleveland znajduje się za to w państwie stosunkowo tolerancyjnym (USA). Oba miasta gościć będą igrzyska, choć to drugie przyjmie specyficzną grupę sportowców. Gay Games 2014 już tego lata.

Gej Igrzyska

W tym roku sportowców LGBT między 9 a 16 sierpnia 2014 będą gościć dwa miasta Cleveland i Akron w stanie Ohio. Jak zapewnia organizator, Cleveland Foundation, Gay Games to jedno z największych wydarzeń sportowych i kulturalnych, które odbywają się na świecie. Ma przybyć ponad 10 tysięcy uczestników z 65 państw. Igrzyska gejów odbywają się pod hasłem: Udział, Włączenie i Rekord Osobisty (Participation, Inclusion and Personal Best). Nie do końca zatem chwytliwa nazwa oddaje sens wydarzenia – w zawodach sportowych może wziąć udział każdy, kto jest otwarty na różnorodność – orientację seksualną, płeć (gender!), status transgender, religię, narodowość, przynależność do barw politycznych, wiek, stan fizyczny i predyspozycje atletyczne. Każdy może być nie tylko uczestnikiem, ale także pomóc jako wolontariusz, sponsor albo osoba wspierająca w inny sposób ruch igrzysk LGBT.

Dyscyplin jest kilkadziesiąt – letnie, jak piłka wodna i skoki do wody, oraz zimowe, jak łyżwiarstwo figurowe i hokej. Można na przykład zgłosić się do gry w squasha. W tym celu wypełniamy ogólny formularz rejestracyjny, a potem wnosimy opłatę 90$ za tę dyscyplinę (około 300 zł). Dla sportowców, których nie stać na sfinansowanie przyjazdu do Cleveland, przygotowano stypendia. Jeśli chcesz polecieć do Stanów Zjednoczonych na Gay Games 2014 to zgłoś się do 15 lutego przez formularz zgłoszeniowy na www.gg9cle.com/participate/scholarship-opportunities/

Co więcej, będą nie tylko wydarzenia sportowe, ale także koncerty i występu chóru.

Geje Igrzyska

Jeżeli ktoś z Was się wybiera – dajcie znać! Z chęcią opublikuję Twoją relację!

zdjęcia: materiały organizatorów gg9cle.com
A jeśli wybierasz się na igrzyska w Rosji, zobacz gdzie leży Soczi [mapa]