Zwiedzanie Warszawy – dokąd na spacer w upalny dzień?

Letni weekend w wielkim mieście? Być może w pierwszej chwili propozycja taka nie wyda się Państwu zachęcająca. W końcu przy pięknej, upalnej pogodzie każdy z nas marzy o wyprawie na łono natury. Nie zawsze jednak dysponujemy czasem i środkami pozwalającymi na dłuższy wyjazd. Proponujemy zatem Państwu wycieczkę do Łazienek Królewskich lub Wilanowa. Zwiedzanie tych niezwykle urokliwych zespołów pałacowo-parkowych pozwoli Państwu cieszyć się urokami lata, a jednocześnie wyjątkowym spotkaniem z królewską przeszłością stolicy!

Warszawa Zwiedzanie

Relaks w królewskim otoczeniu

W królewskich czasach Warszawy zarówno Łazienki jak i Wilanów służyły jako miejsce wypoczynku i rozrywki naszym władcom, ich rodzinie i arystokratycznym gościom. Dziś to my możemy korzystać z uroków tych przepięknych rezydencji. Jak doskonale Państwo wiecie, Wilanów był ulubioną rezydencją Jana III Sobieskiego i jego nadobnej małżonki, Marysieńki, a Łazienki upodobał sobie przede wszystkim Stanisław August Poniatowski. Oczywiście historia obu kompleksów jest dość długa i skomplikowana. Więcej informacji na jej temat znajdziecie Państwo na prowadzonym przez profesjonalnych przewodników po Warszawie serwisie: http://warszawazwiedzanie.pl/. Tu skupimy się na urokach tych dwóch unikatowych miejsc na mapie stolicy. Warto jednak wspomnieć, że zlokalizowane są przy tzw. Trakcie Królewskim, który rozpoczyna się od Placu Zamkowego i biegnie aż do Wilanowa. Budowle pałacowe i wspaniale zaaranżowane ogrody tworzą wyjątkowe ramy dla weekendowego wypoczynku.

Uroki Łazienek Królewskich

W epoce królewskiej w Łazienkach odbywały się wspaniałe bale i wyjątkowe spektakle. Do naszych czasów przetrwały tak wspaniałe obiekty jak Amfiteatr Letni czy XVIII-wieczny Teatr Dworski zlokalizowany w budynku Oranżerii. Spacer po wspaniałych ogrodach i podziwianie budowli tak malowniczych i urzekających pięknem klasycystycznej architektury jak Pałac na Wyspie, Biały Domek (gościł w nim niegdyś król Francji Ludwik XVIII) czy Wielka Oficyna to ogromna radość dla niemal wszystkich zmysłów.

W letni dzień będziecie jednak Państwo szczególnie zachwyceni walorami przyrodniczymi parku. Według oficjalnych danych udostępnionych przez Muzeum na terenie ogrodów kwitną tysiące różnych kwiatów, a w alejkach można spotkać pawie, wiewiórki, a nawet… sarnę.

W Łazienkach mogą Państwo usłyszeć nie tylko odgłosy natury! Latem przy Pomniku Fryderyka Chopina odbywają się wspaniałe, plenerowe koncerty.

Zwiedzanie Warszawy – letni Wilanów

Wilanów to aż 45 ha zadbanych, zachwycających swoją niecodzienną urodą ogrodów. Dodajmy, że jest to teren niezwykle zróżnicowany pod względem architektury krajobrazu. W centralnej części założenia możecie Państwo zobaczyć piękny ogród włoski, który wydaje się żywcem wyjęty z czasów Jana III i Marysieńki. Równie interesujące są jednak fragmenty parku zaaranżowane w XIX wieku i nawiązujące do rozwiązań popularnych w dobie romantyzmu. Spacer po parku angielskim lub chińsko-angielskim (z altaną stylizowaną na architekturę Państwa Środka) to nie lada gratka i ogromna przyjemność. Warto dodać, że krajobraz wilanowskich ogrodów urozmaicają Jezioro Wilanowskie i Kanał Sobieskiego. Po drugiej stronie jeziora ciągnie się usytuowany poza obecnym ogrodzeniem kompleksu rezerwat Morysin obejmujący niegdysiejszy park stworzony dla Maurycego Potockiego. Obiekty, takie jak budynek pompy czy neogotycka brama, zaprojektował w XIX wieku Henryk Marconi. Jeszcze podkreślają one romantyczny charakter niektórych partii wilanowskiego założenia.

Przed upałem warto schronić się nie tylko w cieniu pięknych, wilanowskich drzew, ale również w olśniewających wnętrzach pałacu, gdzie podziwiać można wspaniałe zbiory sztuki.

Jak Państwo widzą, spacer po tych dwóch przepięknych zespołach pałacowo-parkowych to doskonały pomysł na zwiedzanie Warszawy, a równocześnie fantastyczny, letni relaks w mieście. Jeśli chcecie dokładnie poznać sekrety i historię królewskich rezydencji i ogrodów, warto również pomyśleć o zwiedzaniu z przewodnikiem!