Gej Ukraina [przewodnik dla gejów]

Czy geje na Ukrainie w ogóle mają jakieś przybytki przeznaczone dla siebie? Coś się da znaleźć – głównie w Kijowie.

Poza Kijowem większymi miastami Ukrainy są Charków, Dniepropetrowsk, Donieck i Odessa. Tam zazwyczaj geje są traktowani bez nadzwyczajnej agresji. Poza dużymi miejscowościami można spotkać się z zachowaniami homofobicznymi, ale przecież podobnie jest w Polsce. Tak zwana „scena” gejowska jest nadal nierozwinięta. W stolicy działało do niedawna ledwie pięć barów / klubów – w 2014 roku został tylko 1 (słownie: jeden). Pojawił się na rynku także jeden magazyn branżowy „Odin Iz Nas” (Jeden z nas). Generalnie – podróżować można, ale zbyt jawnie o swoim homoseksualizmie lepiej nie opowiadać. Niestety, zdarzają się przykre incydenty antygejowskie, ale i ogólne bezpieczeństwo nie stoi na zbyt wysokim poziomie – zwłaszcza w ostatnich miesiącach, gdy Ukraina jest w konflikcie z Rosją. Nasza orientacja seksualna nie jest już karana, jednak środki ostrożności warto zachowywać jak w każdym nie do końca liberalnym społeczeństwie.
Głównym portalem społeczności LGBT jest www.gayukraine.com, na którym na stronie głównej świecą już penisy i można wnioskować, że jest to serwis mało opiniotwórczy, a raczej nastawiony na seks. Nie mniej jednak, jest to jakiś punkt wyjścia do informacji dostępnych o gejowskiej Ukrainie w sieci.

Gej Kijów

A jak jest turystycznie na Ukrainie? Ciepłe lata, zimne zimy. Najlepiej podróżować do naszych wschodnich sąsiadów między majem a wrześniem.

Gej kluby w Kijowie

Ostał się tylko jeden…

LIFT
ul. Chervonoarmeiskaia 72, Kijów
Działa karaoke (wtorki i czwartki), jest darkroom, zdarzają się pokazy drag queen – głównie w weekend na dużej scenie.

Sauny gejowskie

Blindage Sauna
Kudryavs’kyi 2, Kijów (małymi schodami z ulicy na górę, a potem białe drzwi po lewej – dzwoń do drzwi)
wtorek-niedziela 21:00–06:00
Przychodzą tu geje w różnym wieku. Są różne pomieszczenia – łaźnia parowa, sucha, hammam i na podczerwień. Oferowany jest masaż, działa też mała siłownia. Jest bar i sala wypoczynku. Wstęp kosztuje od 4 do 12 euro w zależności od wieku. Co wtorek i niedzielę impreza nago. W środy faceci do 23. roku życia wchodzą za darmo. W weekend większość saunowiczów przychodzi między 22 a 2 w nocy.

Alexx
Vozdukhoflotskij Prospekt 11, metro Vokzalnaja, Kijów
otwarte wtorek-niedziela od 20.00 do 6.00
alexsauna.com

Plaże gejowskie

Co ciekawe istnieje plaża nudystów i gejów – na wyspie Dovbychka w Kijowie, przy parku Hydropark
Należy się przeprawić na wyspę za 10 hrywien przez rzekę. Można też dostać się na wyspę mostem Parkovyi. W weekend jest tu dość tłoczno.

Mapa Kijowa

Hotele w Kijowie

Kliknij na obrazek i sprawdź porównanie cen hoteli w Kijowie oraz na Ukrainie:

Kijów Hotele


Kluby, które przestały działać:
Androgin
Harmatna 26/2, Kijów, przy placu Rostok, wejście przez drzwi po lewej (nie frontowe)
Czynny codziennie od 22.00
Najstarszy i największy klub gejowski w Kijowie. Są dwa parkiety – jeden z muzyką europejską, a drugi z muzyką rosyjską i ukraińską. Są trzy bary i duży dark room. Są też pokazy na żywo po północy. Do północy wejście dla facetów za darmo, a potem 20-50 hrywien. Przychodzą tutaj wszyscy – także dziewczyny ze swoimi kumplami gejami (one płacą od 50 do 100 hrywien). Dotrzeć należy tutaj metrem na stację Shuliavska i dalej iść pieszo 15 minut lub wziąć taksówkę. www.gay-club.com.ua

Andybar
Khreshchatyk 12 (główna ulica Kijowa)
Codziennie od 20.00
Kijów Klub Gejowski
Klub popularny wśród młodych i hipsterów. Znajduje się w piwnicy i ma trzy pomieszczenia. Jest mały parkiet, na którym grana jest współczesna muzyka. andybar.com.ua

Pomada
Zan’kovets’koi 6 (szklane drzwi po lewej, pod przejściem)
Codziennie od 18.00
Pomada Kijów
Bar gejowski z daniami. „Szminka” (bo to przecież po polsku „Pomada”) jest tych samych właścicieli co Andybar. Mają tu miejsce pokazy drag queen. pomada-club.com.ua