Męskość – Nagi mężczyzna w sztuce od roku 1800 do współczesności

W paryskim Muzeum Orsay (Musée d’Orsay) prezentowana jest wystawa Masculin/Masculin. L’homme nu dans l’art de 1800 a nos jours (Męskość – Nagi mężczyzna w sztuce od roku 1800 do współczesności). To prawdziwa gratka dla kobiet, gejów oraz miłośników sztuki. W końcu można zobaczyć jak artyści rozbierali facetów, a nie tylko kobiety!

Orsay Wystawa Męskość

„Gołe baby” znamy wszyscy – od krągłych dam Rubensa po Demoiselles d’Avignon Picassa. Pora na artystyczny kontratak chłopów z krwi i kości oraz męskich niewiast. Zobaczymy tutaj obrazy i rzeźby powstałe od wieku XIX do XXI. Będziemy mogli podziwiać piękno i brzydotę męskiego ciała, przeżyć odrobinę podniety, ale także przeżyć wydarzenia historyczne i zastanowić się nad ludzkim losem.

Wspaniale do wizyty w Paryżu zachęca filmik przygotowany przez zespół placówki:

Zobacz też reportaż po francusku z wystawy Masculin/Masculin. Autorzy reportażu otwarcie pytają o wątki gejowskie w sztuce:

Wśród bardziej doniosłych obrazów zobaczymy Merkurego (Pierre et Gilles), Jasona (Gustave Moreau) oraz Abla (Camille Felix Bellanger). Jeśli nie możesz pojechać (są tanie loty Ryanair i Wizzair z wielu miast Polski), możesz zaopatrzyć się w katalog: boutiquesdemusees.fr/fr/boutiques/musee-orsay/masculin-masculin/6224.html

Wystawa czynna jest do 2 stycznia 2014 roku.